Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przywitał nas wymarzoną pogodą do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca. Przejrzyste niebo pozwoliło zaobserwować i utrwalić cały przebieg zjawiska.

Spektakl na niebie wzbudził duże zainteresowanie wśród społeczności naszego liceum. Uczniowie wraz z nauczycielami w licznych grupach przybywali przed budynek naszej szkoły, gdzie ulokowaliśmy stanowiska obserwacyjne.

Do obserwacji używaliśmy trzech teleskopów: szkolnego maksutowa-cassegraina o średnicy zwierciadła 127 mmm, maksutowa-cassegraina o średnicy zwierciadła 90 mmm i refraktora ED z obiektywem o średnicy obiektywu 10 cm, który służył głównie do fotografowania. Obraz Słońca wraz z Księżycem ciekawie wyglądał na kartce papieru rzutowany za pomocą małej lunetki PZO. Mieliśmy do dyspozycji filtry spawalnicze, klisze fotograficzne itp.

Obserwując Słońce przez teleskop z filtrem słonecznym, wyraźnie można było dostrzec, że powierzchnia Słońca zwana fotosferą nie jest jednolicie jasna i ma ziarnistą strukturę (widać to na zdjęciach). W dniu obserwacji widoczna była tylko jedna plama na Słońcu, która wraz z postępem zjawiska znikła na pewien czas za tarczą Księżyca.

Kolejne częściowe zaćmienie Słońca w Piotrkowie Trybunalskim widoczne będzie 10 czerwca 2021 r., ale będzie znacznie mniej widowiskowe.

JS