Elementy canvas wprowadzone do języka HTML5 rewolucjonizują grafikę i prezentowanie treści na stronach WWW. Interfejs programistyczny tych elementów obsługiwany przy użyciu języka JavaScript pozwala programistom na tworzenie wizualizacji i animacji bezpośrednio w oknie przeglądarki.

Używając nowych narzędzi postanowiłem przerobić program „wirtualne planetarium”, nad którym pracuję od kilku lat. Chcąc teraz korzystać z aplikacji, nie potrzeba instalować „wtyczek” tak jak w przypadku technologii Flash czy apletów Javy. Wystarczy, że przeglądarka obsługuje HTML5 i program zadziała na dowolnej platformie systemowej.

W nowej wersji na razie, dostępny jest panel główny z danymi, przedstawiającymi wschody i zachody Słońca, planet, momenty górowania obiektów itd... Na drugiej stronie, która jest miniaturową wersją kopuły planetarium można zobaczyć położenie obiektów na sferze niebieskiej.

W najbliższym czasie postaram się przystosować inne elementy programu do technologii HTML5. Jeszcze skromna wersja aplikacji dostępna jest w odnośniku: Nowa wersja - Wirtualne planetarium (test).