W nocy z 27 na 28 września dojdzie do widowiskowego zjawiska na niebie, będziemy mogli obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Przebieg zjawiska prawie w całości będzie widoczny z terenów Piotrkowa Trybunalskiego (jednak końcowa faza zaćmienia częściowego, będzie widoczna tuż przed wschodem Słońca podczas świtu cywilnego. Nie zobaczymy końcowej fazy, zaćmienia półcieniowego).

Zaćmienia wiążą się z ruchem naszego naturalnego satelity wokół Ziemi. Z zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia, wtedy gdy Księżyc wejdzie w cień naszej planety. Gdyby Słońce, Ziemia i Księżyc poruszały się w jednej płaszczyźnie, zaćmienie Księżyca następowałyby podczas każdej pełni. Księżyc jednak nie porusza się w płaszczyźnie orbity Ziemi, ale w płaszczyźnie nachylonej do niej pod kątem nieco większym niż 5 stopni. W związku z tym Księżyc najczęściej podczas pełni przechodzi ”nad” lub „pod” cieniem naszej planety.

Zjawisko rozpocznie się o godzinie o 2:10, Księżyc zacznie wchodzić w półcień Ziemi, ta część zjawiska będzie prawie niedostrzegalna. Widowisko zacznie być ciekawe gdy nasz naturalny satelita zacznie wchodzić w cień Ziemi, nastąpi to o 3:07. Faza całkowita zacznie się o 4:11, maksymalną fazę zjawiska będziemy mogli zobaczyć o 4:47. Zaćmienie całkowite skończy się o 5:24, natomiast koniec częściowego nastąpi o 5:24. Księżyc ostatecznie opuści półcień Ziemi o 7:24, koniec zjawiska nie będzie już u nas widoczny.

Kolejne częściowe zaćmienie Księżyca w Piotrkowie będziemy mogli obserwować 7 sierpnia 2017r.

 

Całkowite zaćmienie Księżyca, przebieg zjawiska

tabela zawiera dane dla Piotrkowa Trybunalskiego

28.09.2015

(momenty podane są w czasie letnim)

Zjawisko

Moment

Wysokość Księżyca nad horyzontem (w stopniach)

Początek zaćmienia półcieniowego (P1)

2h10m

35

Początek zaćmienia częściowego (U1)

3h07m

30

Początek zaćmienia całkowitego (U2)

4h11m

22

Maksymalna faza (Max)

4h47m

16

Koniec zaćmienia całkowitego (U3)

5h24m

11

Koniec zaćmienia częściowego (U4)

6h27m

2

Koniec zaćmienia półcieniowego (P4)

7h24m

-7

JS