27 lipca dojdzie do widowiskowego zjawiska na niebie, będziemy mogli obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Najciekawsza część zjawiska będzie widoczna z terenów Piotrkowa Trybunalskiego.

Zaćmienia wiążą się z ruchem naszego naturalnego satelity wokół Ziemi. Z zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia, wtedy gdy Księżyc wejdzie w cień naszej planety. Gdyby Słońce, Ziemia i Księżyc poruszały się w jednej płaszczyźnie, zaćmienie Księżyca następowałyby podczas każdej pełni. Księżyc jednak nie porusza się w płaszczyźnie orbity Ziemi, ale w płaszczyźnie nachylonej do niej pod kątem nieco większym niż 5 stopni. W związku z tym Księżyc najczęściej podczas pełni przechodzi ”nad” lub „pod” cieniem naszej planety.

Podczas piątkowego zaćmienia Księżyc przejdzie prawie centralnie przez cień naszej planety, dzięki temu faza zaćmienia całkowitego będzie trwała 1 godzinę i 43 minuty.

Pierwsza część zjawiska (zaćmienie półcieniowe) nie będzie widoczna z naszego miasta, Księżyc pojawi się nad horyzontem o 20:26 minutę po tym jak zacznie zanurzać się w cień naszej planety. O 21:30 nasz naturalny satelita całkowicie „pogrąży” się w cieniu Ziemi i będzie przebywał w nim wyjątkowo długo (1 godzinę i 43 minuty). Faza całkowita zakończy się o 23:13, cień naszej planety Księżyc opuści 19 minut po północy. Ostateczny koniec zjawiska nastąpi o 1:28, Srebrny Glob opuści półcień naszej planety. Dokładny przebieg zjawiska zawiera tabelka.

 

Całkowite zaćmienie Księżyca, przebieg zjawiska

tabela zawiera dane dla Piotrkowa Trybunalskiego

27.07.2018

(momenty podane są w czasie letnim)

Zjawisko

Moment

Wysokość Księżyca nad horyzontem (w stopniach)

Początek zaćmienia półcieniowego (P1)

19h15m

-11

Początek zaćmienia częściowego (U1)

20h24m

-1

Początek zaćmienia całkowitego (U2)

21h30m

7

Maksymalna faza (Max)

22h22m

12

Koniec zaćmienia całkowitego (U3)

23h13m

16

Koniec zaćmienia częściowego (U4)

0h19m

19

Koniec zaćmienia półcieniowego (P4)

1h29m

18

Więcej informacji o zaćmieniach Słońca i Księżyca można przeczytać tutaj: http://eclipse.gsfc.nasa.gov/eclipse.html

Dodatkową atrakcją „Spektaklu na niebie” będzie wielka opozycja Marsa, którego zobaczymy świecącego na czerwono „pod czerwonym Księżycem”. Opozycje Marsa zdarzają się co dwa lata, choć nie zawsze są takie same. Różnią się odległością Marsa od Ziemi. Przyczyną tego jest to, że orbity planet są elipsami. Co 15 lat mamy wielką opozycję Marsa, gdzie odległość między planetami jest najmniejsza (można to zobaczyć w moim programie na stronie planetarium).

JS