Faza maksymalna 12:51

 

10 czerwca na naszej Planecie dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca. Niekiedy pozorna tarcza Księżyca jest mniejsza od pozornej tarczy słonecznej i nawet przy zaćmieniu centralnym Księżyc nie zasłania całego Słońca, wokół czarnej tarczy Księżyca pozostaje świecący pierścień brzegu słonecznego.

W naszym mieście jednak nie dostrzeżemy „świecącego pierścienia”, będziemy znajdować się daleko od fazy centralnej. Pas fazy obrączkowej przejdzie między innymi przez Zatokę Hudsona, zachodnią Grenlandię i biegun północny.

W Piotrkowie Trybunalski tarcza Księżyca zasłoni tylko niewielki „skrawek” Słońca. Zostanie „ugryzione” zaledwie 10% tarczy naszej gwiazdy dziennej. Jednak będzie to pierwsze od 2015 roku takie zjawisko, które będzie można obserwować z terenów naszego miasta. Fazę maksymalną zobaczymy o godzinie 12:51, przebieg całego zaćmienia przedstawia tabelka.

 

Zjawisko

Moment

Wysokość Słońca nad
horyzontem(w stopniach)

Początek zaćmienia

11:54

60

Faza maksymalna

12:51

62

Koniec zaćmienia

13:48

59

 

Przez tereny naszego kraju pas zaćmienia obrączkowego przejdzie 13.07.2075, natomiast całkowite zaćmienie Słońca będzie można podziwiać dopiero 7 października 2135 roku. Poniżej możemy zobaczyć zaćmienia częściowe widoczne z terenów naszego miasta w ciągu najbliższych 50 lat.

 

Częściowe zaćmienia Słońca w Piotrkowie Trybunalskim


 

Więcej o zaćmieniach Słońca i Księżyca można przeczytać tutaj: http://eclipse.gsfc.nasa.gov/eclipse.html

 

Uwaga!!! W czasie obserwacji zaćmienia Słońca należy zachować szczególną ostrożność, gdyż bezpośrednia obserwacja tarczy słonecznej gołym okiem lub przez instrument optyczny przy użyciu nieodpowiednich filtrów może grozić uszkodzeniem wzroku!!! Szczególnie, że najbliższe zjawisko będzie przebiegać w okolicach południa prawdziwego, gdy Słońce będzie bardzo wysoko nad horyzontem. Najbezpieczniejszym sposobem obserwacji jest rzutowanie obrazu Słońca z instrumentu optycznego na kartkę papieru.

J. S.